Bardzo często spotykamy się z sytuacją, gdzie błędy uniemożliwiają nam przeprowadzenie obliczeń w kolejnych komórkach Excela.
Ma to miejsce często w sytuacji, gdy stosujemy funkcję Wyszukaj.Pionowo. Funkcja ta tworzy relację między dwoma tabelami za pomocą wspólnej kolumny. Zaciąga wartości do komórek kojarząc dane między sobą.
W przykładzie poniżej widzimy, że do komórek w kolumnie C (Tabela 1) zaciągany jest obrót z roku 2017 z tabeli sąsiedniej (Tabela 2) po numerze NIP. Kolumna z NIP em jest kolumną, po której dane są kojarzone. Używana jest funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO.
To co robi w komórce C2 (pierwsza komórka z formułą), gdzie chcemy pobrać obrót z roku 2017 z Tabeli 2 można opisać w sposób następujący: =WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;$E$1:$F$20;2;0)
- Wyszukaj wartość, która znajduje się w komórce A2, w pierwszej kolumnie zakresu $E$1:$F$20, jeśli znajdziesz tę wartość (chodzi o numer NIP. 6960428266), to z tabeli $E$1:$F$20 pobierz dane z drugiej kolumny tabeli (czyli obrót 2017)
Niestety nie wszystkie numery NIP znajdziemy w Tabeli 2 i dlatego pojawia się informacja o niespójności danych w postaci błędu #ND.
Można temu zaradzić używając funkcji JEŻELI.BŁĄD w połączeniu z WYSZUKAJ.PIONOWO.
Jak ten błąd prosto naprawić?
Kopiujemy formułę w dół i wszystko działa prawidłowo
Zakładając, że masz w planach użyć formuły: =WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;$E$1:$F$20;2;0)
możesz popełnić bardzo typowy błąd. Częstym problemem jest brak znaków dolara przy zakresie "Tabela Tablica" (Table Array), czyli formuła może wyglądać następująco: =WYSZUKAJ.PIONOWO(A2;E1:F20;2;0)
.
Problem pojawi się w momencie kopiowania formuły w dół. Brak adresów bezwzględnych doprowadzi do błędów w komórkach od komórki C2 w dół