Wyszukaj.Pionowo jest zaliczana do funkcji zaawansowanych.
W naszym systemie szkoleń możemy ją uplasować na poziomie niższym zaawansowanym.
Główne jej zadanie to kojarzenie danych i późniejsze pobieranie właściwych danych między plikami i arkuszami Ms Excel. Funkcja ta najczęściej służy do kojarzenia danych między dowolnymi tabelami, w których dane pozostają w relacji jeden do wielu.
Aby dobrze ją rozumieć i korzystać ze wszystkich jej funkcjonalności należy przerobić kilka scenariuszy, które pozwolą na samodzielne prawidłowe stosowanie tej funkcji. Na naszych szkoleniach poziomu zaawansowanego zawsze pokazujemy na konkretnych przykładach, wiele możliwych sytuacji, w których można zastosować tę funkcję. Na wyższych poziomach zaawansowania łączymy ją obowiązkowo z innymi funkcjami wyszukiwania i adresu.
W pierwszej tabeli mamy spis towarów, w której każdy towar ma swój unikatowy identyfikator (kolumna Kod). Jest to tabela jeden (nadrzędna), Kod można nazwać kluczem podstawowym (Primary Key) w nomenklaturze bazodanowej. Każdy towar jest w tej tabeli wprowadzony raz.
Tabela druga (podrzędna) zawiera dane sprzedaży. Ma kolumnę Kod, lecz dane dotyczące nazwy towaru i ceny znajdują się w tabeli towary. Kod powtarza się wielokrotnie ponieważ każdy towar może być sprzedany wiele razy. Jest to kolumna z kluczem obcym (Foreign Key).
Po tym kodzie zaciągniemy dane z tabeli towary. W moim przykładzie pracujemy na tabelach, a nie na zakresach więc w formułach użyjemy nazw kolumn (pól), a nie zwykłych adresów.
Ustawiamy się w komórce F2 w tabeli, do której zamierzamy pobrać dane dotyczące ceny i nazwy towaru i wywołujemy funkcję.
W jednej tabeli mamy kod towaru, nazwy i ceny, a w drugiej kod towaru, po którym możemy skojarzyć dane między tabelami.
Funkcja ta ma wady. Jedną z nich jest konieczność ustawienia kolumny wyszukiwania na lewo od pobieranych danych.