EDYCJA DANYCH
Zaznaczanie
- Biały krzyż to znak, który umożliwia zaznaczanie komórek.
Klikając wybieramy interesującą nas komórkę, przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy "zamalowujemy" interesujący nas zakres komórek.
- Pierwsza komórka w zaznaczeniu pozostaje biała mimo tego, że również jest zaznaczona.
- Klikając na literę kolumny zaznaczamy wszystkie komórki usytuowane w tej kolumnie, przeciągając po kilku literach kolumn, wszystkie komórki wskazanych kolumn i analogicznie kliknięcie na numer wiersza wybiera wszystkie komórki tego wiersza.
- Powyżej numeru 1 i przed kolumnami znajduje się pusty prostokąt z odwiniętym trójkątem, kliknięcie w to miejsce zaznacza cały arkusz czyli 17 179 869 184 komórek.
- Wskazywanie potrzebnych zakresów komórek ułatwiają klawisze SHIFT i CTRL na klawiaturze.
- SHIFT powoduje zaznaczanie zakresów od do, np. od A2 (kliknięcie myszką w tą komórkę) do C12 (kliknięcie myszą w tą komórkę z wciśniętym klawiszem SHIFT) Rezultat: zaznaczenie 33 komórek (A2, A3, A4………C12).
- CTRL dodaje do zaznaczenia wskazywane komórki, tzn. jeżeli po kliknięciu na A2 klikamy na C12 z wciśniętym klawiszem CTRL zaznaczymy dwie komórki A2 i C12.
- Ta sama zasada dla kolumn, wierszy i arkuszy. Jest kilka możliwości zaznaczania samą klawiaturą. Aby sprawnie używać metod zaznaczania kombinacjami przycisków na klawiaturze, najpierw należy poruszać się za pomocą klawiatury.
- Strzałki nawigacyjne przesuwają o 1 komórkę we wskazanym kierunku, jeżeli przytrzymamy wciśnięty SHIFT nie zmieniamy położenia tylko rozszerzamy zaznaczenie od 1 wskazanej komórki do tej którą wskaże strzałka. CTRL w połączeniu ze strzałkami nawigacyjnymi przeskakuje do komórki, po której jest pusta (we wskazanym strzałką kierunku).
- Jeżeli pierwszy wiersz jest pusty i będąc w komórce A1 naciśniemy strzałkę w prawo przeniesiemy zaznaczenie do komórki B1, jeżeli naciśniemy strzałkę w prawo trzymając wciśnięty CTRL ponieważ wszystkie komórki na prawo są puste znajdziemy się w komórce XFD 1 (ostatniej komórce pierwszego wiersza).
Poruszanie się po arkuszu z użyciem strzałek nawigacyjnych i CTRL jest bardzo użyteczne w trakcie pracy z dużymi listami. Jeżeli kolumna A zawiera spis nazwisk pracowników, B imion itd, a mamy spisanych 500 nazwisk i chcemy wybrać wszystkie te nazwiska, aby np. przekopiować je do innej tabeli. Klikamy myszką do komórki, gdzie znajduje się pierwsze nazwisko, załóżmy, że jest to A2, bo A1 zawiera tytuł kolumny (nazwisko) i po naciśnięciu na klawiaturze strzałki w dół z wciśniętym CTRL znajdziemy się w komórce, po której jest pusta komórka, czyli w komórce A501 gdzie mamy wpisane ostatnie nazwisko naszej listy, naciskając CTRL strzałka do góry znajdziemy się w komórce A1. Aby nie zmienić położenie tylko zaznaczyć wszystkie komórki od tej, w której ustawiliśmy się aż do ostatniej we wskazanym przez nas kierunku należy oprócz CTRL trzymać wciśnięty SHIFT. Metoda jest prosta do opanowania, i bardzo wydajna jeżeli pracujemy na dużych zakresach.