Pojedynczy arkusz to tabela składająca się z 1 048 576 wierszy i 16 384 kolumn.
Domyślnie wiersze są numerowane kolumny zaznaczane literami, najpierw pojedynczymi, potem podwójną i potrójną kombinacją liter.
Komórka to miejsce przecięcia wiersza i kolumny. Pierwsza komórka arkusza znajduje się w 1 wierszu kolumny A, jej współrzędne (adres) to A1, ostatnia komórka w 1 048 576 wierszu kolumny XFD, XFD 1 048 576.
Pojedynczy wiersz składa się z 16 384 komórek, pojedyncza kolumna z 1 048 576 komórek.
Pojedynczy plik Excela może składać się z 1 lub wielu arkuszy, które razem tworzą skoroszyt.
Poruszanie się po arkuszu
Z klawiatury poruszamy się używając strzałek nawigacyjnych.
Aby wskazać komórkę Myszą klikamy w nią białym krzyżem, aby zaznaczyć kilka komórek trzymamy wciśnięty lewy przycisk i zamalowujemy żądany zakres komórek.
Aby zaznaczyć nieprzyległe obszary w trakcie zaznaczania myszą należy wcisnąć i trzymać klawisz CTRL.
Z klawiatury zaznaczamy trzymając wciśnięty SHIFT i przesuwając się strzałkami nawigacyjnymi.
Jeżeli chcemy przesunąć się o wartość ekranu w dół używamy przycisku PAGE DOWN, o wartość ekranu do góry PAGE UP. HOME wybiera pierwszą komórkę w wierszu. CTRL+HOME pierwsza komórkę arkusza A1 (jeżeli nie jest ustawiona żadna blokada), CTRL+END ostatnia komórkę tabeli. Pracując w wybranej Tabeli, liście, bazie danych CTRL ? wybiera ostatnia komórkę po prawej stronie CTRL ? ostatnią komórkę w dół ...itp. Jeżeli będziemy trzymać wciśnięty SHIFT i wpisane powyżej kombinacje klawiszy to nie poruszamy się po komórkach tylko je zaznaczamy.
W Excelu można zaznaczać komórki, które do siebie nie przylegają, trzymając wciśnięty klawisz CTRL i myszka.
Aby zrobić to tylko klawiaturą potrzebny jest dodatkowo klawisz funkcyjny F8.i SHIFT F8.
Aby zaznaczyć cały wiersz, klikamy na jego numer (na szarym polu), w celu zaznaczenia kolumny wybieramy literę (na szarym polu).
Trzymając wciśnięty SHIFT możemy zaznaczyć kilka kolumn lub wierszy, z CTRL możemy wybierać elementy, które do siebie nie przylegają.
Do zaznaczenia całego arkusza służy pusty szary prostokąt nad pierwszym wierszem i przed kolumną A, lub skrót z klawiatury CTRL +A.
Do zaznaczenia całego arkusza służy pusty szary prostokąt nad pierwszym wierszem i przed kolumną A, lub skrót z klawiatury CTRL +A.